شنبه تا پنجشنبه (12 تا 8شب)

مشاوره حضوری وآنلاین

تهران، شهرک غرب، خیابان درختی

بی اشتهایی عصبی چیست؟

بی اشتهایی عصبی چیست؟بی اشتهایی عصبی یک اختلال خوردن است که زمانی آشکار می شود که فرد از خوردن مقدار کافی غذا امتناع کند یا نتواند حداقل وزن را برای شاخص توده بدنی خود حفظ کند. افراد مبتلا به بی اشتهایی اغلب تصویر بدنی مخدوش دارند . افراد مبتلا به بی اشتهایی خود را در نواحی خاصی چاق یا حجیم می بینند و ترس شدیدی دارندافزایش وزن یا چاق شدن روند محدود کردن به یک دغدغه تبدیل می شود و اغلب ماهیت وسواسی دارد. آنها ممکن است از آنچه به عنوان غذا و وعده‌های غذایی پرکالری تصور می‌کنند اجتناب کنند، چند غذا را انتخاب کنند و فقط آن‌ها را در مقادیر کم بخورند، یا با دقت وزن کردن و تقسیم کردن غذا را انجام دهند. افراد مبتلا به بی اشتهایی ممکن است بارها وزن بدن خود را بررسی کنند و از تکنیک هایی برای کنترل وزن خود استفاده کنند، مانند ورزش شدید و اجباری یا سوء استفاده از ملین ها، تنقیه و دیورتیک ها. دختران مبتلا به بی اشتهایی اغلب دچار تاخیر در شروع اولین قاعدگی یا آمنوره (عدم قاعدگی) می شوند.

در ایالات متحده تخمین زده می شود که 0.9 درصد از زنان و 0.3 درصد از مردان در طول زندگی خود از بی اشتهایی عصبی رنج می برند که در گروه سنی دختران 15 تا 19 ساله افزایش یافته است.

بی اشتهایی عصبی یکی از سه نوع عمده اختلالات تغذیه و خوردن است. دسته های دیگر پرخوری عصبی و اختلال پرخوری است. اختلالات خوردن اغلب با سایر اختلالات روانپزشکی مانند افسردگی ، سوء مصرف مواد ، اختلالات اضطرابی و اختلال شخصیت مرزی همراه است . علاوه بر این، افرادی که از اختلالات خوردن رنج می برند می توانند طیف وسیعی از عوارض سلامت جسمانی مانند از دست دادن تراکم استخوان، کم خونی، بیماری های قلبی و نارسایی کلیه را تجربه کنند که در برخی موارد می تواند منجر به مرگ شود.

 

بی اشتهایی عصبی چیست؟

 

علائم

DSM-5 طبقه بندی علائم بی اشتهایی عصبی شرح زیر است:

  • امتناع از حفظ وزن بدن در حد یا بالاتر از حداقل وزن طبیعی برای سن و قد

  • ترس شدید از چاق شدن یا چاق شدن، حتی با وجود کمبود وزن

  • اختلال در نحوه تجربه وزن یا شکل بدن، تأثیر نامناسب وزن یا شکل بدن بر ارزیابی خود، یا انکار جدی بودن وزن کم بدن

زمانی که روش اصلی کاهش وزن شامل رژیم غذایی ، روزه گرفتن، ورزش بیش از حد و عدم انجام هیچ گونه رفتار پرخوری یا پاکسازی برای حداقل یک دوره سه ماهه باشد، فرد مبتلا به بی اشتهایی عصبی محدود کننده است.

یک فرد است شراب خواری خوردن / پاکسازی نوع بی اشتهایی عصبی وقتی که فرد در قسمت از پرخوری و یا پاکسازی رفتار، مانند استفراغ در خود فرد، سوء استفاده از ملین ها، دیورتیک ها، یا تنقیه مشغول اند.

بی اشتهایی عصبی چیست؟

علل

بی اشتهایی عصبی و سایر اختلالات خوردن معمولاً در فرهنگ‌ها و محیط‌هایی یافت می‌شوند که «لاغر بودن» مطلوب دیده می‌شود. اینها شامل کشورهای با درآمد بالا و پسا صنعتی می شود که در آنها روند مد، کمپین های فروش و رسانه ها اغلب لاغری را به عنوان یک ویژگی مطلوب یا معمولی نشان می دهند. برخی از فعالیت‌ها و حرفه‌ها مانند مدل‌سازی یا دو و میدانی ممکن است هدف لاغرتر بودن (از آنچه برای سلامتی لازم است) را برای انجام خوب ارتقا دهند.

شروع یک اختلال خوردن نیز می تواند با یک رویداد استرس زا در زندگی همراه باشد. برای بزرگسالان جوان، این ممکن است شامل ترک خانه برای کالج باشد. برای زنان مسن تر، تغییر زندگی مشابه – مانند بازگشت به کار پس از تشکیل خانواده، یافتن شغل جدید، یا جدایی و طلاق – می تواند علائم اختلال خوردن را تشدید کند.

عوامل مزاجی مانند کمال گرایی و ویژگی های وسواسی در دوران کودکی نیز با اختلالات خوردن مرتبط است.

با توجه به افزایش شیوع بی اشتهایی در میان بستگان درجه اول مبتلایان به این اختلال، و همچنین در دوقلوهای همسان (نسبت به دوقلوهای برادر )، به نظر می رسد که زیست شناسی و وراثت نقش مهمی در ایجاد خطر ابتلا به این اختلال دارند.

مطالعات بر روی بیولوژی اصلی کنترل اشتها و تغییر آن با پرخوری طولانی مدت یا گرسنگی پیچیدگی بسیار زیادی را نشان داده است. با گذشت زمان، یافته های آنها ممکن است منجر به درمان های دارویی جدید برای اختلالات خوردن شود. دانشمندان گمان می کنند که چندین ژن ممکن است با عوامل محیطی و سایر عوامل برای افزایش خطر ابتلا به این بیماری ها تعامل داشته باشند.

بی اشتهایی عصبی چیست؟

رفتار

در صورت عدم درمان، بی اشتهایی ممکن است منجر به پوکی استخوان، مشکلات قلبی، ناباروری ، افسردگی ، مشکلات روابط، خودکشی و حتی مرگ ناشی از عوارض پزشکی شود.

مشاوره و درمان همراه با توجه پزشکی به سلامتی و نیازهای تغذیه ای جنبه مهمی از درمان است. به دلیل پیچیدگی، اختلالات خوردن نیاز به یک برنامه درمانی جامع شامل مراقبت و نظارت پزشکی، مداخلات روانی اجتماعی، مشاوره تغذیه و در صورت لزوم مدیریت دارو دارد . هر چه زودتر اختلال شناسایی و تشخیص داده شود، شانس درمان و نتایج موفقیت‌آمیز بیشتر است.

درمان بی اشتهایی شامل سه هدف اصلی است :

  1. بازگرداندن وزن از دست رفته در رژیم غذایی شدید و پاکسازی

  2. درمان اختلالات روانی مرتبط با مسائل مربوط به تصویر بدن

  3. دستیابی به بهبودی طولانی مدت و توانبخشی یا بهبودی کامل

 

بی اشتهایی عصبی چیست؟

روان درمانی

درمان می‌تواند برای کشف عواملی که باعث ترس از غذا خوردن و افزایش وزن می‌شوند، معنادار و ضروری باشد و همچنین به فرد کمک کند تا از طریق مسائل مربوط به تصویر بدن، عزت نفس ، کنترل و کمال‌گرایی کار کند. شناختی رفتاریدرمان (CBT) یک شکل مؤثر درمان برای اختلالات خوردن در نظر گرفته می شود. این ماهیت محدود و متمرکز است و به فرد کمک می کند تا پیوندهای بین افکار، باورها و رفتارهای خود را ببیند. CBT همچنین شامل افزایش مجموعه رفتارهای خاص و ایجاد تحمل برای ناراحتی و ناراحتی اطراف غذا است. این به عادی سازی الگوهای غذا خوردن و انجام رفتارهایی که از افزایش وزن سالم کمک می کند کمک می کند. CBT می تواند الگوهای فکری ناکارآمد و نگرش ها و باورهای منفی ما را در مورد غذا و خوردن که باعث شرمساری بدن و احترام ضعیف می شود، روشن کند.

خانواده درمانی همچنین به عنوان یک روش موثر برای درمان بی اشتهایی عصبی و همچنین سایر اختلالات خوردن در نظر گرفته می شود. “روش مادزلی” شکلی از خانواده درمانی است که در آن والدین به عنوان عوامل فعال نقش مثبتی در سفر بهبودی فرزند خود دارند. این رویکرد که در سال 1985 در بیمارستان Maudsley در لندن ابداع شد، بر این نکته تاکید دارد که والدین در تغذیه کودک یا نوجوان مبتلا به رفتارهای اختلال خوردن، آرام، حمایتگر و ثابت قدم باشند.

داروها

نقش داروها در درمان اختلالات خوردن محدود است. با این حال، داروهای ضد افسردگی یا سایر داروهای روان‌پزشکی می‌توانند به درمان اختلالات هم‌زمان که ممکن است رخ دهند، مانند افسردگی یا اضطراب، کمک کنند .

هنگامی که اختلال خوردن فرد به حدی شدید است که تهدید کننده زندگی باشد یا باعث مشکلات روانی یا رفتاری شدید شود، ممکن است درمان بستری یا مسکونی توصیه شود.

درباره پرخوری عصبی بخوانید.

منبع

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button