شنبه تا پنجشنبه (12 تا 8شب)

مشاوره حضوری وآنلاین

تهران، شهرک غرب، خیابان درختی

چگونه تیپ شخصیتی شما بر سلامت شما تأثیر می گذارد ؟

چگونه تیپ شخصیتی شما بر سلامت شما تأثیر می گذارد ؟

چگونه تیپ شخصیتی شما بر سلامت شما تأثیر می گذارد؟ آیا تیپ شخصیتی شما ممکن است به شما آسیب برساند؟ یا اینکه شخصیت شما در واقع به شما کمک می کند تا زندگی طولانی تری داشته باشید؟

شخصیت ما نقش مهمی در تعیین رفتارها و عادات ما دارد، بنابراین تعجبی ندارد که تیپ شخصیتی با سلامتی شما ارتباط داشته باشد. همه چیز از دفعات مراجعه به پزشک تا نحوه برخورد با استرس به شخصیت شما مرتبط است.

فیلسوفان، پزشکان و محققان مدت‌ها تلاش کرده‌اند که بین شخصیت و سلامت جسمانی ارتباط پیدا کنند. در زمان یونانیان باستان، بقراط و جالینوس پیشنهاد کردند که چهار نوع شوخ طبعی (یا تیپ شخصیتی) وجود دارد و هر کدام با استعداد ابتلا به بیماری های جسمی یا روانی خاصی مرتبط است.

علاقه به این موضوع تا به امروز ادامه دارد و تحقیقات نشان داده که ویژگی های شخصیتی می توانند شاخص‌ مهم سلامتی باشند. محققان دریافته‌اند که ویژگی‌های شخصیتی نشان‌داده‌شده در دوران کودکی با سلامتی بعدی مرتبط است و با سایر شاخص‌های کلیدی سلامت از جمله طول عمر کلی مرتبط است.

بنابراین چگونه سلامتی شما تحت تأثیر شخصیت شما قرار می گیرد؟ نگاهی دقیق تر به چند تیپ شخصیتی رایج بیندازید تا متوجه شوید که ممکن است پیامدهای سلامتی چه باشد.

انواع شخصیت:

نوع A

شخصیت کلاسیک نوع A اغلب به عنوان سخت گیر، کنترل کننده و کمال گرا شناخته می شود. افرادی که ویژگی های این تیپ شخصیتی را نشان می دهند تمایل بیشتری به رقابت، بی حوصلگی، تنش، قاطعیت و حتی پرخاشگر دارند.

افراد تیپ A اغلب به عنوان معتادان به کار سخت گیر دیده می شوند که برای پیشرفت دست به هر کاری می زنند. آنها اغلب احساس نیاز به تسلط دارند، چه در محل کار و چه در تعاملات شخصی، و ممکن است احساس ارزشمندی و خودپنداره خود را از دستاوردهای درک شده خود بگیرند.

این تیپ شخصیتی از زمانی که برای اولین بار در دهه 1950 توصیف شد موضوع مورد توجه قرار گرفت و تحقیقات آن را با تعدادی از پیامدهای منفی سلامت مرتبط دانستند.

برخی از مطالعات ارتباط بین تیپ شخصیتی نوع A و فشار خون بالا، افزایش استرس شغلی و انزوای اجتماعی را نشان داده اند.

مطالعات قدیمی‌تر نشان می‌دهد که بین تیپ شخصیتی نوع A و بیماری قلبی ارتباط وجود دارد، اما تحقیقات بعدی این یافته‌ها را با عدم تایید این ارتباط پیچیده‌تر کرده است. نوع As تمایل به تجربه خصومت بیشتری دارند. مشخصه ای که با افزایش خطر بیماری قلبی مرتبط است.

تحقیقات اولیه ای که بیش از 40 سال پیش انجام شد، نشان داد که شخصیت های تیپ A در معرض 7 برابر افزایش خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر هستند. اما مطالعات جدیدتر نشان می دهد که عامل اصلی افزایش خطر بیماری قلبی احتمالاً مربوط به خشم و خصومت است. بنابراین اگر دارای شخصیت نوع A هستید، برای کاهش خطرات سلامتی خود چه کاری می توانید انجام دهید؟

درک کنید که چه چیزی را می توانید تغییر دهید؟

حتی اگر نوع شخصیت با افزایش نگرانی‌های سلامتی مرتبط باشد، برخی معتقدند که ممکن است بیماران کمی وجود داشته باشند و پزشکان می‌توانند برای کاهش این خطرات انجام دهند. با این حال، برخی از کارشناسان پیشنهاد می کنند که تغییر شخصیت امکان پذیر است و حتی اگر لزوماً شخصیت خود را تغییر ندهید، اقداماتی وجود دارد که بیماران می توانند برای به حداقل رساندن پیامدهای بالقوه سلامتی تیپ کلی شخصیت خود انجام دهند.

روی ویژگی های منفی تمرکز کنید . اگر تمایل به داشتن برخی از ویژگی های منفی تیپ شخصیتی A، مانند تمایل به استرس، خصومت و انزوای اجتماعی دارید، کارهایی را که می توانید انجام دهید تا شانس ابتلا به فشار خون و سایر مشکلات سلامتی خود را کاهش دهید، بررسی کنید.

مقابله و مدیریت استرس را تمرین کنید. تکنیک های موثر مدیریت استرس می تواند به شما کمک کند تا یاد بگیرید چگونه بهتر با استرس زندگی روزمره کنار بیایید. یادگیری نحوه مدیریت احساسات خشم و خصومت نیز می تواند کمک کننده باشد. و جستجوی راه‌هایی برای بهبود ارتباطات اجتماعی می‌تواند به بهبود رفاه شما هم اکنون و هم در آینده کمک کند.

تیپ B

افرادی که شخصیتی آرام دارند، که اغلب به عنوان شخصیت تیپ B شناخته می شوند. نسبت به همتایان تیپ A خود بسیار آرام تر و راحت تر هستند. برخلاف نوع As، نوع Bها معمولاً استرس کمتری دارند و رقابت کمتری دارند.

این افراد بیشتر بر انجام وظایف برای لذت بردن از انجام آن تمرکز دارند تا اینکه بر اساس نیاز به دستیابی، پیروزی یا تسلط برانگیخته شوند. این بدان معنا نیست که نوع B برای موفقیت ارزش قائل نیست. آنها به طور پیوسته برای رسیدن به اهداف خود کار می کنند، اما همچنین از این روند لذت می برند و در صورت عدم پیروزی، استرس کمتری را تجربه می کنند.

افراد دارای تیپ شخصیتی B نیز ممکن است بیشتر جذب مشاغل و سرگرمی هایی شوند که آرام تر و خلاقیت محور هستند. مانند تبدیل شدن به یک هنرمند، نویسنده، بازیگر یا درمانگر. هنوز پیامدهای سلامتی مرتبط با شخصیت تیپ B وجود دارد.

اگر نوع B هستید:

رفتارهای سالم را حفظ کنید . آرام بودن ممکن است به معنای اتخاذ رویکردی غیرقابل قبول برای سلامتی شما باشد. آرام بودن می تواند عالی باشد، اما عادت های سالم خود را رها نکنید.

روی نکات مثبت تمرکز کنید . برای نوع B، اخبار بیشتر خوب است. اگر شما این تیپ شخصیتی را دارید. احتمالاً خطر ابتلا به مسائل بهداشتی مرتبط با اضطراب در شما کمتر است. شما تمایل دارید از زندگی لذت ببرید، در مقابله با استرس بسیار خوب هستید و احتمالاً کیفیت زندگی خوبی دارید. همه این عوامل ممکن است به این معنی باشد که شما کمتر احتمال دارد پیامدهای منفی سلامتی مرتبط با استرس، عصبانیت و اضطراب را تجربه کنید.

مردم-خشنود

افرادی که دارای تیپ شخصیتی “میل به خشنود” هستند، سازگار، منفعل و سازگار هستند. این تیپ شخصیتی می تواند جنبه های مثبت و منفی سلامتی خود را داشته باشد. از یک طرف، آنها مشتاق خوشحال کردن طبیعت هستند به این معنی که احتمال بیشتری دارد دستورات پزشک خود را دنبال کنند.

به دلیل ماهیت منفعل، افراد خشنود ممکن است در مواجهه با یک رویداد منفی سلامت احساس ناامیدی یا درماندگی کنند.

آنها همچنین ممکن است کمتر به دنبال کمک بگردند وقتی چیزی اشتباه است، در عوض احساس می کنند که نمی خواهند برای دیگران بار یا ناراحتی ایجاد کنند. هنگامی که با یک تشخیص مواجه می شوند، ممکن است به سادگی آن را کنار بگذارند و تصور کنند که هیچ کاری که انجام می دهند تفاوت زیادی ایجاد نمی کند. بنابراین اگر تمایل دارید مردم را خشنود کنید، برای محافظت از سلامت خود چه کاری می توانید انجام دهید؟

روی نیازهای خود تمرکز کنید . مردم خشنود گاهی اوقات رفاه خود را در آخر قرار می دهند. با وجدان بودن نسبت به دیگران می تواند یک ویژگی مثبت باشد. اما حتماً برای سلامتی خود نیز وقت بگذارید.

نقش فعالی در سلامتی خود داشته باشید . به راحتی می توان فکر کرد که سلامتی شما از دست شما خارج شده است. اما در نظر گرفتن یک مرکز کنترل داخلی بیشتر ممکن است. به شما کمک کند که کنترل بیشتری بر سلامت فعلی و آینده خود داشته باشید. به جای تمرکز بر تأثیرات خارجی که بر سلامت شما تأثیر می گذارد، به چیزهایی توجه کنید. که می توانید با اعمال خود تغییر دهید.

نگرانی ها

اگر تمایل به داشتن شخصیت روان رنجور دارید، ممکن است به احساس از دست دادن، ناامیدی و سایر استرس ها با احساسات منفی پاسخ دهید. تجربه واکنش‌های عاطفی شدید به چالش‌های نسبتاً جزئی زندگی رایج است. محققان دریافته اند که این ویژگی می تواند پیش بینی کننده انواع اختلالات جسمی و روانی از جمله طول عمر کلی باشد.

یک بررسی تحقیقاتی نشان داد که افرادی که در روان رنجورخویی بالاتر و سایر ویژگی‌های شخصیتی پنج بزرگ (برونگرایی، موافق بودن، باز بودن، وظیفه‌شناسی) پایین‌تر بودند. به‌ویژه آنهایی که وظیفه‌شناسی پایین‌تری داشتند، نسبت به همسالان کمتر روان‌رنجور خود از سلامت کمتری برخوردار بودند. کسانی که روان رنجورخویی بالایی دارند نیز ممکن است بیشتر مشکلات سلامت جسمانی مانند بیماری قلبی عروقی، سندرم روده تحریک پذیر و آسم را تجربه کنند.

روان رنجوری با اختلال اضطراب فراگیر، افسردگی، اختلال هراس ، اختلال شخصیت ضد اجتماعی و مصرف مواد همراه است.

آیا استراتژی هایی وجود دارد که می توانید برای کمک به به حداقل رساندن خطرات احتمالی یک شخصیت روان رنجور برای سلامتی دنبال کنید؟

از راهکارهای پیشگیرانه استفاده کنید . نگران بودن می تواند خطراتی برای سلامتی داشته باشد، اما نکته مثبت درک بهتر شخصیت شما این است که می توانید اقداماتی را برای انجام مراقبت های پیشگیرانه انجام دهید.

نگرانی خود را کنترل کنید نگرانی بیش از حد می تواند آزاردهنده باشد، بنابراین یافتن راه هایی برای کنترل افکار و جایگزینی احساسات منفی با احساسات مثبت مهم است. استراتژی هایی مانند حواس پرتی، صحبت کردن با یک دوست و تکنیک های آرام سازی همگی می توانند مفید باشند اگر متوجه شوید بر احساسات روان رنجور غلبه کرده اید.

تیپ D

پریشان

تیپ شخصیتی D اولین بار در سال 1996 معرفی شد و با ویژگی های “پریشانی” مانند مستعد بودن بیشتر به احساسات منفی و عدم ابراز وجود مشخص می شود. استرس، افسردگی، اضطراب، خشم و تنهایی نیز با شخصیت تیپ D مرتبط هستند. همچنین می تواند عواقب جدی برای سلامتی داشته باشد.

بنابراین پیامدهای احتمالی سلامتی داشتن تیپ شخصیتی D چیست؟ یک مطالعه نشان داد که افراد دارای شخصیت نوع D در مقایسه با سایر تیپ‌های شخصیتی در معرض خطر مرگ چهار برابری قرار دارند.

بر اساس مطالعه دیگری که در مجله Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes منتشر شده است، افراد با این تیپ شخصیتی سه برابر بیشتر در معرض خطر مشکلات قلبی از جمله نارسایی قلبی هستند.

تقریباً 20٪ از بزرگسالان آمریکایی دارای شخصیت تیپ D هستند، که تخمین زده می شود 50٪ از بیماران مبتلا به مشکلات قلبی ویژگی های این تیپ شخصیتی پریشان را نشان می دهند.

بنابراین برای کمک به کاهش خطرات بالقوه سلامتی ناشی از داشتن شخصیت نوع D چه باید کرد؟

با پزشک خود صحبت کنید . برخی از کارشناسان امیدوارند که غربالگری بیماران قلبی برای این ویژگی ها به پزشکان اجازه دهد. تا افراد در معرض خطر را با رفتار و مشاوره شناختی مرتبط کنند.

تکنیک های خوب مدیریت استرس را تمرین کنید. رویکردهای خودیاری مانند تمرین تکنیک‌های خوب مدیریت استرس و چارچوب‌بندی مجدد رویدادها برای تمرکز بر احساسات مثبت‌تر نیز ممکن است مفید باشند.

درونگراها

یک مطالعه نشان داد که افرادی که تمایل به برون گرا ، وظیفه شناس و موافق تر دارند. از سلامت بیشتری برخوردار هستند. این تا حدی به دلیل این واقعیت است که افرادی که سطوح بالاتری از این ویژگی ها را نشان می دهند نیز تمایل بیشتری به برقراری ارتباط موثرتر با پزشکان خود دارند.

مطالعه‌ای در سال 2009 نشان داد که حمایت اجتماعی با پیامدهای سلامت جسمانی از جمله رفتارهای سالم‌تر، مهارت‌های مقابله بهتر و رعایت روال‌های پزشکی مرتبط است. پزشکان و سایر متخصصان سلامت مدت‌هاست متوجه شده‌اند که حمایت اجتماعی و ارتباطات با کیفیت می‌تواند تأثیر محافظتی مهمی بر سلامت جسمی و روانی داشته باشد. پس اگر برونگرا نیستید چه کاری می توانید انجام دهید؟

حمایت اجتماعی ایجاد کنید. حتی اگر تمایل دارید شخصیت درونگراتری داشته باشید. جستجوی حمایت اجتماعی قوی یکی از راه‌های کمک به کاهش خطرات بالقوه سلامت مرتبط با تیپ شخصیتی شما است. فقدان حمایت اجتماعی با انواع بیماری ها از جمله کاهش ایمنی و افزایش خطر بیماری قلبی مرتبط است.

جمع بندی

درک شخصیت شما ممکن است راهی عالی برای کمک به تعیین نوع انتخاب ها یا تغییرات سلامتی باشد که باید روی آن تمرکز کنید.

با آگاهی از خطرات بالقوه ای که ممکن است با آن مواجه شوید، می توانید با متخصص مراقبت های بهداشتی خود برای ارائه برنامه ای برای به حداقل رساندن خطرات همکاری کنید.

مجموعه ی رامش روان سعی دارد برای مراجعین  محیطی فراهم آورد تا دنیای جدیدی را لمس کنند.
جهت دریافت وقت مشاوره به ما پیام دهید.

منبع

سایر مقالات
آدرس اینستاگرام

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button