شنبه تا پنجشنبه (12 تا 8شب)

مشاوره حضوری وآنلاین

تهران، شهرک غرب، خیابان درختی

بیش فعالی کودکان (ADHD)

نقص توجه/بیش فعالی ، کودکان

بیش فعالی کودکان (ADHD) :اختلال نقص توجه/بیش فعالی  یک اختلال عصبی رفتاری است که با ترکیبی از بی توجهی ، بیش فعالی و رفتار تکانشی مشخص می شود. علائم شامل مشکل در نشستن بی سر و صدا ، مشکلات در حفظ توجه در مدرسه یا تکالیف خانه و پاسخ قبل از فکر کردن است. علائم بیش فعالی می تواند شامل بی قراری ، بیقراری و صحبت کردن بیش از حد باشد.

ADHD عموماً در اوایل زندگی تشخیص داده می شود و از طریق مشکلات رفتاری در مدرسه ، با مشکل درک مطالب ، انجام وظایف و یا حواس پرتی به راحتی آشکار می شود. بر اساس DSM-5 ، حدود 5 درصد از کودکان مدرسه ای مبتلا به ADHD هستند و پسرها دو برابر دختران تشخیص داده می شوند. دختران به احتمال زیاد با ویژگی های بی توجه ظاهر می شوند.

بچه ها ممکن است مشکلات یادگیری را تجربه کنند ، رفتارهای سرکشانه یا تحقیرآمیز داشته باشند و با خلق و خوی از جمله اضطراب و افسردگی مشکل داشته باشند. بیش از نیمی از کودکان مبتلا به ADHD در دوران نوجوانی و بزرگسالی علائم خود را ادامه می دهند. علائم ADHD را می توان با ترکیبی از دارو و درمان به طور موثر درمان کرد. با این حال ، اگر ADHD درمان نشود ، می تواند اثرات منفی طولانی مدت بر عملکرد تحصیلی ، موفقیت شغلی ، روابط و رشد عاطفی اجتماعی داشته باشد.

علائم بیش فعالی کودکان (ADHD)

طبق DSM-5،این اختلال زمانی تشخیص داده می شود که یک نوجوان شش یا بیشتر از علائم زیر را تجربه کند. اگر آنها 17 سال یا بیشتر هستند ، باید فقط پنج علامت را تجربه کنند. علائم باید به مدت شش ماه ادامه داشته باشد و آنقدر شدید باشد که بر عملکرد تحصیلی یا اجتماعی تأثیر منفی بگذارد. آنها همچنین باید با سطح رشد نوجوان ناسازگار باشند و به سایر اختلالات روانی مانند اختلال اضطراب ، اختلال خلقی یا اختلال شخصیت نسبت داده نشوند. نوجوان باید چندین مورد از این علائم را قبل از 12 سالگی نشان داده باشد.

علائم بی توجهی  عبارتند از:

انجام اشتباهات بی دقتی ، نادیده گرفتن جزئیات

مشکل در تمرکز بر وظایف یا مکالمات

حواس پرتی به راحتی

مشکل در انجام دستورالعمل ها یا تکالیف

مشکل در سازماندهی وظایف و فعالیتها

اجتناب یا امتناع از فعالیتهایی که به توجه مداوم نیاز دارند (گزارش ، فرم ، مقاله)

از دست دادن مکرر چیزها

فراموش کردن فعالیتهای روزمره (قرارها ، کارهای روزمره)

کودکان مبتلا به نوع بی توجهی ADHD ، که با علائم بالا مشخص می شوند ، اختلال کمتری دارند و اغلب تشخیص داده نمی شوند.

علائم بیش فعالی و تکانشگری عبارتند از:

درگیری مکرر ، جنجال ، ضربه زدن

اغلب هنگام خروج از صندلی هنگام انتظار برای نشستن انتظار می رود

احساس بیقراری بیش از حد

مشکل برای ثابت ماندن برای مدت زمان طولانی

مشکل در انجام فعالیتهای تفریحی

زیاد حرف زدن

به طور پیشگیرانه پاسخ سوالات را روشن می کند

مشکل در انتظار نوبت

نفوذ یا قطع دیگران

تشخیص ارائه ترکیبی زمانی انجام می شود که علائم بیش فعالی- تکانشی و بی توجهی حداقل به مدت شش ماه ادامه داشته باشد.

تشخیص نوع غالباً بی توجهی زمانی انجام می شود که معیارهای علائم بی توجهی رعایت شود اما برای علائم بیش فعالی-تکانشی حداقل به مدت شش ماه.

تشخیص نوع بیش فعالی-تکانشی زمانی انجام می شود که معیارهای علائم بیش فعالی-تکانشی وجود داشته باشد اما برای علائم بی توجهی حداقل به مدت شش ماه برآورده نشود.

کودکانی که مشکوک به ADHD هستند مستلزم ارزیابی دقیق هم برای تمایز بین ADHD و علائم شایع ADHD هستند که معمولاً در سایر شرایط روانپزشکی و پزشکی مشاهده می شود و هم مشخص می کند که آیا برخی عوامل استرس زای موقعیتی یا محیطی ممکن است علائم مشابه ADHD را ایجاد کنند. روانپزشکان ، روانشناسان ، اطفال ، متخصصان مغز و اعصاب و مددکاران اجتماعی بالینی اغلب در ارائه ارزیابی و تشخیص اختلالات روانی و رد سایر دلایل رفتار کودک آموزش می بینند.

ارزیابی کامل باید شامل ارزیابی بالینی عملکرد فرد در محیط های تحصیلی و اجتماعی ، عملکرد احساسی و توانایی های رشد باشد. آزمون های اضافی ممکن است شامل تست های هوش ، اندازه گیری های دامنه توجه و مقیاس های رتبه بندی والدین و معلمان باشد. معاینه پزشکی توسط پزشک نیز مهم است. پزشک ممکن است به دنبال آلرژی یا مشکلات تغذیه ای باشد که ممکن است در افزایش انرژی موثر باشد. ارزیابی ممکن است شامل مصاحبه با معلمان ، والدین و سایر افرادی باشد که کودک را به خوبی می شناسند.

علل بیش فعالی کودکان (ADHD)

چندین نظریه در مورد علل بالقوه ADHD وجود دارد. تحقیقات در مورد عوامل گاه به گاه مربوط به ADHD تمایل دارد کودکان خردسال مبتلا به ADHD را مطالعه کند. از نظر ژنتیکی ، 25 درصد از بستگان نزدیک در خانواده های کودکان مبتلا به ADHD نیز دارای این بیماری هستند ، این نشان می دهد که ژن ها نقش مهمی در توسعه ADHD دارند. تحقیقات انجام شده توسط شعبه روانپزشکی کودکان موسسه ملی سلامت روان نشان داد که در مقایسه با کودکان بدون ADHD ، کودکان مبتلا به این بیماری به طور کلی 3-4 درصد کاهش حجم در مناطق مهم مغز از جمله لوب های جلویی ، ماده خاکستری موقتی دارند. هسته و مخچه. این ساختارهای مغزی نقش اساسی در حل مشکلات ، برنامه ریزی از پیش ، مهار تکانه ها و درک رفتار دیگران دارند.

تحقیقات کنونی نشان می دهد که ADHD ممکن است در اثر تعامل بین ژن ها و عوامل محیطی ایجاد شود. اینها شامل سیگار کشیدن ، مصرف الکل یا مواد مخدر در دوران بارداری ، قرار گرفتن در معرض سموم محیطی مانند سطح بالای سرب (در ساختمانهای قدیمی تر) ، نارس بودن منجر به وزن کم هنگام تولد و آسیب به سر می شود.

نظریه پردازان اجتماعی و پزشکان گاهی اوقات از ADHD به عنوان اپیدمی دوران مدرن یاد می کنند و نقش سبک زندگی سریع مصرف کننده ای را که افراد را در “دنیایی از پیام های فوری و بازی های ویدئویی سریع و برنامه های تلویزیونی” غرق می کند ، دخیل می کند. تأثیرات شیوه زندگی که در آن نیازهای فرد می تواند فوراً با یک دکمه برطرف شود ممکن است فراتر از ژنتیک یا زیست شناسی باشد تا با استعداد بیولوژیکی فرد به گونه ای متفاوت تعامل داشته باشد.

درمان بیش فعالی کودکان (ADHD)

درمان ADHD با توجه به نیازهای کودکان و شدت علائم آنها تعیین می شود. ADHD در کودکان با رویکردی سه جانبه که شامل هماهنگی نزدیک بین کودکان، خانواده و مداخلات مدرسه است ، با موفقیت درمان می شود.

داروها بیش فعالی کودکان (ADHD)

داروها می توانند به کودک کمک کنند تا تمرکز بیشتری داشته باشد ، احساس بیقراری یا تکانش کمتری داشته و می تواند مهارتهای کاربردی و آموخته شده در درمان را بهبود بخشد. داروهایی که بیشتر برای درمان ADHD تجویز می شوند ، گروهی از داروها به نام محرک ها هستند که دارای خواص کوتاه مدت و طولانی مدت هستند. ممکن است نیاز باشد که داروهای کوتاه مدت بیشتر مصرف شوند و داروهای طولانی مدت معمولاً یک بار در روز مصرف می شوند. مواردی که معمولاً تجویز می شوند عبارتند از آمفتامین/دکستروآمفتامین ، دکسمتیل فنیدات ، متیل فنیدات ، محرک های روانی از نظر عوارض جانبی شدید که ممکن است شامل کاهش اشتها منجر به کاهش وزن ، بی خوابی و سردرد شود ، گاهی محدود است.

گاهی اوقات داروهای ضد افسردگی برای درمان ADHD در کودکان در نظر گرفته می شود که ممکن است مشکلات خلقی یا اضطرابی را نیز نشان دهند. مشابه داروهای محرک ، داروهای ضد افسردگی نیز نوراپی نفرین و انتقال دهنده های عصبی دوپامین را مورد هدف قرار می دهند. اینها شامل طبقه قدیمی داروهایی به نام سه حلقه ای هستند اما داروهای ضدافسردگی جدیدتری مانند ونلافاکسین (افکسور) و بوپروپیون (ولبوترین) نیز وجود دارد. داروهای ضد افسردگی فواید و عوارض جانبی بالقوه خود را نیز دارند. شایع ترین عوارض جانبی کاهش اشتها ، بی خوابی ، افزایش اضطراب و/یا تحریک پذیری است. برخی از کودکان معده یا سردرد خفیفی را گزارش می کنند. برای پیدا کردن داروی مناسب و دوز مناسب ، همکاری با پزشک تجویز کننده بسیار مهم است.

روان درمانی

درمان مهارت هایی را در اختیار کودک قرار می دهد تا به راحتی بتواند خود را به وظایف و تکالیف هدایت کند و همچنین در مورد رفتار خود برای تنظیم بهتر آن آگاهی بیشتری پیدا کند. همچنین به کودکان ابزارهایی برای سازماندهی ، حفظ برنامه و تمرکز می دهند. روان درمانی می تواند به بچه ها در دوست داشتن و پذیرش خود با وجود اختلال کمک کند. این حمایت همچنین ممکن است شامل کمک های عملی باشد ، مانند کمک به کودک در یادگیری نحوه تفکر در کارها و سازماندهی کار خود. یا این حمایت ممکن است با تحسین یا پاداش در هر بار رفتار کودک به شیوه دلخواه ، رفتارهای جدیدی را تشویق کند.

آموزش مهارت های اجتماعی همچنین می تواند به کودکان در یادگیری رفتارهای جدید کمک کند. در این آموزش ، درمانگر رفتارهای مناسب مانند انتظار برای نوبت ، به اشتراک گذاشتن اسباب بازی ها ، درخواست کمک ، یا پاسخ به طعنه را مورد بحث و الگو قرار می دهد و سپس به کودک فرصت تمرین می دهد. به عنوان مثال ، یک کودک ممکن است بیاموزد که حالات چهره و لحن صدای افراد را بخواند تا پاسخ مناسب تری بدهد. آموزش مهارتهای اجتماعی می تواند به آموزش نحوه تأثیر رفتار بر دیگران و ایجاد روشهای جدید برای پاسخگویی در هنگام عصبانیت یا ناراحتی کمک کند.

آموزش مهارت های والدین که توسط درمانگران یا در کلاس های ویژه ارائه می شود ، به والدین ابزار و تکنیک هایی برای مدیریت رفتار فرزند خود می دهد. متخصصان سلامت روان می توانند والدین کودک مبتلا به ADHD را در مورد وضعیت و نحوه تأثیر آن بر کودک و خانواده آموزش دهند. آنها همچنین می توانند به کودک و والدین در ایجاد مهارت ها ، نگرش ها و شیوه های ارتباطی دیگر کمک کنند. والدین ممکن است از یادگیری ایجاد روابط مشارکتی بیشتر با فرزندان خود و مدیریت استرس خود با افزایش توانایی آنها برای مقابله با سرخوردگی و پاسخ آرامتر به رفتارهای فرزندشان سود ببرند. درمانگر به خانواده کمک می کند تا راههای بهتری برای مدیریت رفتارهای مخرب و ترویج تغییرات پیدا کنند و با والدین کودکان خردسال برای آموزش تکنیک های مقابله و بهبود رفتار فرزند خود همکاری می کند.

گروه های حمایتی به والدین کمک می کند تا با سایر افرادی که مشکلات و نگرانی های مشابهی با کودکان ADHD خود دارند ارتباط برقرار کنند. اعضای گروههای حمایتی ، ناامیدی ، موفقیت ، ارجاع به متخصصان واجد شرایط و اطلاعاتی درباره آنچه موثر است ، و همچنین امیدهای خود برای خود و فرزندانشان به اشتراک می گذارند. به اشتراک گذاشتن تجربیات با دیگران که نگرانی های مشابهی دارند به مردم کمک می کند تا بدانند که تنها نیستند.

ایجاد ساختار در مدرسه کودک نیز ممکن است مفید باشد. این می تواند شامل موارد زیر باشد:

محدود کردن حواس پرتی در محیط کودک

ارائه آموزش های تک نفره با معلم

در صورت مشکل داشتن کودک در انجام وظایف ، به کودک کمک کنید تا یک کار بزرگ را به مراحل کوچک تقسیم کند و سپس با انجام هر مرحله از کودک تعریف کنید

منبع

مقاله های مرتبط

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button