شنبه تا پنجشنبه (12 تا 8شب)

مشاوره حضوری وآنلاین

تهران، شهرک غرب، خیابان درختی

ازدواج و خانواده درمانی

ازدواج و خانواده درمانی

ازدواج و خانواده درمانی (MFT) نوعی روان درمانی است که رفتار همه اعضای خانواده و نحوه تأثیر این رفتارها نه تنها بر اعضای خانواده ، بلکه بر روابط بین اعضای خانواده و به طور کلی خانواده نیز می پردازد. به این ترتیب ، درمان معمولاً بین زمان صرف شده برای درمان فردی و زمان صرف شده برای درمان زوج ، خانواده درمانی یا هر دو ، در صورت لزوم تقسیم می شود. MFT همچنین ممکن است به عنوان درمان زوج و خانواده ، مشاوره زوج ، مشاوره ازدواج یا مشاوره خانواده شناخته شود.

موارد استفاده از خانواده درمانی

طیف وسیعی از مشکلات جسمی و روانی که توسط MFT درمان می شوند شامل درگیری زناشویی و زوجین ، درگیری والدین و فرزندان ، سوء مصرف الکل و مواد مخدر ، اختلال عملکرد جنسی ، اندوه ، ناراحتی ، اختلالات خوردن و مسائل مربوط به وزن ، مشکلات رفتاری کودکان و مسائل مربوط به مراقبت از سالمندان است. مقابله با زوال عقل والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ. پزشکان MFT همچنین با مسائل مربوط به سلامت روان مانند افسردگی ، اضطراب یا اسکیزوفرنی یکی از اعضای خانواده کار می کنند و تأثیر این مسائل بر بقیه اعضای خانواده است

چه چیزی انتظار می رود

MFT معمولاً یک درمان کوتاه مدت است که به طور متوسط ​​شامل 12 جلسه با محوریت راه حل است. بسته به ماهیت و شدت مشکل (ها) ممکن است به جلسات بیشتری نیاز باشد. در مشاوره زوج یا ازدواج ، درمانگر با ملاقات با هر دو شریک زندگی شروع می کند و سپس مدتی را با هر فرد اختصاص می دهد. در خانواده درمانی ، درمانگر همچنین با ملاقات با کل خانواده شروع می کند و در صورت لزوم ، جداگانه با اعضای خانواده خود ملاقات می کند. جلسه اول عمدتا برای جمع آوری اطلاعات است ، بنابراین درمانگر می تواند در مورد مشکلی که شما را به درمان کشانده است بیاموزد ، افکار همه افراد درگیر را جلب کند و پویایی زوج/خانواده را مشاهده کند. در عین حال ، شما باید بتوانید درک روشنی از نقش و شایستگی درمانگر ، اهداف درمان و هرگونه “قاعده” ای که باید در جلسات و خارج از آن رعایت شود ، داشته باشید ، مانند اینکه چه افرادی باید در کدام جلسات شرکت کنند و محرمانه بودن هر گونه اطلاعاتی که بین شرکا یا اعضای خانواده و درمانگر به اشتراک گذاشته می شود. با گذشت زمان ، شما نقشها و رفتارهای فردی خانواده را که منجر به تعارض می شود ، شناسایی خواهید کرد ، چالشهای خاصی را شناسایی کرده و راههای حل فعالانه مسائل را کشف خواهید کرد.

خانواده درمانی چگونه کار می کند

در حالی که درمان سنتی بیشتر بر روی فرد تمرکز می کند ، MFT بررسی می کند که چگونه رفتار فرد بر فرد و روابط آنها به عنوان بخشی از یک زوج یا خانواده تأثیر می گذارد. نظریه پشت MFT این است که صرف نظر از این که مشکلی در یک فرد یا درون یک خانواده ظاهر شود ، مشارکت سایر اعضای خانواده در فرایند درمانی منجر به راه حل های موثرتری می شود. MFT هدف گرا است و در جهت رسیدن به نتیجه نهایی کار می کند. در سالهای اخیر ، تمرین کنندگان و گروههای MFT خواستار گسترش رویکردهای آموزشی سنتی MFT شده اند که شامل شیوه های “دنیای واقعی” برای ادغام سایر درمانها و فراگیر شدن زوجها و خانوادههای غیرهمجنسگرا می شود.

در درمانگر ازدواج و خانواده به دنبال چه چیزی باشیم

یک درمانگر مجاز ازدواج و خانواده، یک پزشک بهداشت روان با مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا و همچنین آموزش های تخصصی است که حداقل شامل دو سال یا 3000 ساعت تجربه بالینی تحت نظارت درمانگر ازدواج و خانواده است. پس از اتمام ساعات تحت نظارت ، یک درمانگر باید امتحان صدور مجوز دولتی یا امتحان ملی MFT انجمن تنظیم ازدواج و خانواده درمانی را که در اکثر ایالت ها استفاده می شود ، بگذراند. علاوه بر یافتن یک متخصص مجوز دار MFT ، کار با شخصی که شما و اعضای خانواده به او اعتماد دارید و از همکاری با او در محیط مشاوره احساس راحتی می کنید ، بسیار مهم است.

منبع

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button