شنبه تا پنجشنبه (12 تا 8شب)

مشاوره حضوری وآنلاین

تهران، شهرک غرب، خیابان درختی

سوء استفاده عاطفی چیست؟

سوء استفاده عاطفی چیست:سوء استفاده عاطفی فقط در روابط والدین و فرزند خود را نشان نمی دهد، بلکه می تواند در انواع روابط رخ دهد – روابط بین شرکای صمیمی، دوستان، خواهر و برادر، همسران سابق، همکاران، همسایگان، بزرگترها و مراقبان آنها و غیره.

عملاً هیچ کس از سوء استفاده عاطفی مصون نیست. حتی یک فرد کنترل کننده ممکن است با فردی مواجه شود که تشنه قدرت بیشتری است یا در استفاده از تاکتیک‌های سوء استفاده یواشکی به نفع خود بهتر است.

سواستفاده عاطفی چگونه به نظر می رسد؟

اگرچه برخی از سوء استفاده‌کنندگان عاطفی نیز درگیر تهاجم فیزیکی می‌شوند، اما آزار عاطفی به خودی خود یک حمله فیزیکی نیست.سوء استفاده کنندگان عاطفی از کلمات و رفتارها برای ترساندن شما یا ایجاد درد یا ناراحتی عاطفی استفاده می کنند.

با گذشت زمان، ممکن است ذهنیت محاصره ای ایجاد کنید که اعتماد به دیگران و ایجاد روابط نزدیک را برای شما دشوار می کند.

بنابراین، سوء استفاده عاطفی چگونه است؟ در اینجا چهار راه وجود دارد که می تواند خود را نشان دهد:

توهین کلامی

پرخاشگری منفعل

ایزوله سازی اجتماعی

پدیده ی نور گاز

توهین کلامی

سوء استفاده عاطفی ممکن است به شکل آزار کلامی باشد. آزاردهنده های کلامی از کلمات یا صداهای دیگر استفاده می کنند تا شما را بترسانند یا از نظر عاطفی به شما صدمه بزنند. آزار کلامی شامل فریاد زدن، صدا زدن، ارعاب و تهدید و بسیاری موارد دیگر است.

مثال 1:

درست پس از ملاقات با مادرتان، متوجه می‌شوید که آزمایش کووید-19 در یک تماس نزدیک مثبت بوده است. وقتی به مادرتان زنگ می‌زنید تا او را مطلع کنید، او شروع به داد و فریاد می‌کند، شما را متهم می‌کند.

مثال 2:

وقتی به همسرتان می گویید که می خواهید طلاق بگیرید، تهدید می کند که برای حضانت کامل بچه ها شکایت خواهد کرد.

پرخاشگری منفعل

سوء استفاده عاطفی نیز ممکن است به شکل پرخاشگری منفعل باشد. کسانی که رفتار منفعلانه-پرخاشگرانه دارند از راه های غیرمستقیم برای انتقال نگرش منفی خود نسبت به هدف استفاده می کنند.

مثال 1:

شما برای گردهمایی دوستتان دیر آمدید. عذرخواهی می کنید و او به شما می گوید که نگران این موضوع نباشید. اما پس از آن او به نوعی بدخلق یا کاملاً در سکوت است.

مثال 2:

همسرتان به طور ناگهانی دست شما را نمی گیرد یا شما را لمس نمی کند، یا شروع به خوابیدن پشت به شما می کند تا به طور غیرمستقیم خشم خود را منتقل کند.

ایزوله سازی اجتماعی

سومین نوع سوء استفاده عاطفی، انزوای اجتماعی است. این نوع سوء استفاده برای جلوگیری از معاشرت با دیگران طراحی شده است، بنابراین به طور بالقوه باعث می شود احساس تنهایی و افسردگی کنید.

مثال 1:

هر زمان که برنامه ای برای دیدن دوستان یا خانواده دارید، شریک زندگی شما وانمود می کند که بیمار است یا از شما التماس می کند که بمانید.

مثال 2:

شریک زندگی شما به دوستان و اعضای خانواده خود می گوید که شما بی ثبات هستید و بهتر است برای مدتی با شما تماس نگیرند.

پدیده ی نور گاز

چهارمین نوع سوء استفاده عاطفی، پدیده ی نور گاز است. پدیده نور گاز نوعی سوء استفاده پنهان است که آنچه را که احساس می‌کنید با قطعیت می‌دانید انکار می‌کند، در نتیجه حواس، قضاوت و عقل خود را زیر سوال می‌برد.

پدیده نور گاز شکل نابکارانه‌ای از دغل‌کاری و کنترل روانی است. به قربانیان پدیده چراغ گاز عمدا اطلاعات اشتباهی داده می‌شود که باعث می‌شود مسائلی را زیر سؤال ببرند که درمورد خودشان به‌عنوان حقیقت می‌شناسند. ممکن است قربانیان به‌ جایی برسند که به قدرت حافظه ، ادراک و حتی سلامت روان خود شک کنند.

مثال 1:

همسرتان کتابی را که می‌دانست دارید می‌خوانید دور می‌اندازد و بعد اصرار می‌کند که هرگز آن را ندیده است.

مثال 2:

شریک زندگی شما هنگامی که شما به آن نگاه نمی کنید صفحه گوشی شما را می شکافد و سپس اصرار می کند که شما را دیده است که آن را روی زمین انداخته اید.

چگونه سوء استفاده کنندگان قدرت را حفظ می کنند:

سوء استفاده کنندگان عاطفی از تاکتیک هایی سوء استفاده می کنند تا شما را بترسانند یا از نظر ذهنی شما را پریشان کنند – در نتیجه تعادل قدرت در رابطه را به نفع خود تغییر می دهند.

با تغییر میزان سوء استفاده بسته به نحوه رفتار شما، سوء استفاده کنندگان به شما آموزش می دهند که با احترام با آنها رفتار کنید، به این معنی که شما طوری رفتار می کنید که گویی آنها در موقعیتی نسبت به شما هستند. برای احترام به “اقتدار”  باید از دستورات و درخواست های آنها پیروی کنید یا خواسته ها و نیازهای آنها را برآورده کنید.

به همین ترتیب، برای جلوگیری از سرکوب متجاوز، حفظ نگرش‌های هوشیارانه می‌تواند به شما کمک کند تا زمانی که بتوانید به طور مؤثرتری با موقعیت خود مقابله کنید، از نظر ذهنی زنده بمانید.

علائم سواستفاده گر:

آزارگر دیدن رنج شما را انکار میکند.

احساس قدرتمند بودن و کنترل بودن به برخی از سوء استفاده کنندگان لذت زیادی می دهد. سوء استفاده کنندگان نیز ممکن است از دیدن رنج شما لذت ببرند.

خودشیفته‌ها، روان‌پرستان و سادیست‌ها ممکن است به دلیل لذتی که از داشتن قدرت بر دیگران یا دیدن رنج آن‌ها می‌برند، به سمت آزار عاطفی کشیده شوند .

سوء استفاده کننده شما از ناتوانی شما سود می برد.

سوء استفاده عاطفی مکرر منجر به پریشانی روانی می شود و ممکن است توانایی شما را برای عملکرد مختل کند. ممکن است برای انجام وظایف عادی خود انرژی، انگیزه یا وضوح ذهن نداشته باشید – یا حتی با سوء استفاده کننده خود موافق باشید که به نفع شماست که در بیمارستان روانی بستری شوید.

با ناتوان کردن شما، آزارگر شما ممکن است موفق شود که حضانت کودک را به دست آورد یا به پول شما دسترسی پیدا کند.

سوء استفاده کننده شما توجه یا همدردی می خواهد

برخی از سوء استفاده کنندگان از سوء استفاده عاطفی برای جلب توجه، تأیید یا همدردی استفاده می کنند.

افرادی که نقش قربانی را بازی می کنند برای جلب همدردی و تایید و برانگیختن احساس گناه در اهداف خود از خود گذشتگی می کنند.

مثال:

شما در حال ملاقات با خواهر خود هستید و به او کمک می کنید بعد از مهمانی که او میزبانی کرده بود همه جا را تمیز کند. او رد می‌شود و هر کاری را خودش در یک عمل فداکاری انجام می‌دهد. پس از آن، او انتظار دارد که شما برای او متاسف باشید. وقتی این کار را نکنید، او شروع می کند شما را آشفته کند.

متجاوز شما می خواهد انتقام بگیرد

حتی اگر در گذشته به آزاردهنده خود صدمه نزده باشید، ممکن است آنها احساس کنند که شما این کار را کرده اید. در این صورت، آنها ممکن است از توهین کلامی برای انتقام آسیب واقعی یا خیالی استفاده کنند.

برخلاف سادیست ها، سوء استفاده کنندگانی که به دنبال انتقام هستند ممکن است از دیدن رنج دیگران به خودی خود لذت نبرند. لذت آنها در عذاب آنهاست.

سوء استفاده کننده شما می خواهد از شما جلو بزند.

سوء استفاده عاطفی چیست؟سوء استفاده عاطفی در محل کار – یا قلدری در محل کار – ممکن است برای تغییر تعادل قدرت بین همکاران کارهایی بکند، زیرا آنها به موفقیت شما حسادت می‌کنند یا می‌خواهند ارتقای شغلی کسب کنید.

اگر قلدر با ایجاد ترس یا ناراحتی موفق شود بر شما قدرت پیدا کند، می‌تواند از این قدرت برای نشان دادن موفقیت خود و شکست شما استفاده کند.

 

منبع:

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-mysteries-love/202201/what-drives-emotional-abuse

مقالات مرتبط:

https://www.rameshravan.com/2021/12/13/%d9%81%d8%b4%d8%a7%d8%b1-%d8%b9%d8%a7%d8%b7%d9%81%db%8c-%d9%88%d8%a7%d9%84%d8%af%db%8c%d9%86-%d8%a8%d9%87-%d9%81%d8%b1%d8%b2%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button